Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet


Beslenme ve diyet programlarımda kişinin kan tahlilleri, sahip olduğu rahatsızlıklar, metabolik durumları ve beden tipi incelenerek; beslenme alışkanlıkları, besin intoleranslarıdoğrultusunda diyet programları planlanılır ve haftalık düzenlenmeler sağlanarak tamamen kişiye özel besin içerikleri ile uyumlu tek tek incelenmiş bir süreç başlatılır.

Bu süreçte haftalık kilo kaybından beklenilen kişiye göre değişiklik göstermesi ile beraber 500-1000 gram arasındadır. Verilen kilonun büyük kısmının yağdan kayıp olması, sağlıklı su miktarına ve kas kitlesini koruyarak planlanılması diyet programlarının verimliliği için oldukça önemlidir.

Bireylerin metabolizma,vücut tipi, alışkanlıkları, rahatsızlıkları vs...bütünsel olarak değerlendirilerek, kişiye özel planlama içerisinde diyet, metabolik nefes, temel yoga eğitimi, bölgesel incelme, metabolizma hızlandırma gibi uygulamaların uygunluğu ön görüşmeler sonucunda karar verilir ve belirli periyotlarla kişilere planlanılır. Diyet sürecinde önemli olan yağ, kas ve su oranımız ile kan değeri sonuçlarımızdır. Vücutta yağ oranın artması, hepimizin bildiği gibi obeziteye ve beraberinde kan değerlerimizdeki düzensizlik ( yüksek LDL, kolestrol, trigliset, düşük HDL vb...) ile birçok rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Diğer taraftan yağ oranı ne kadar düşük ise o kadar sağlıklı ve fit bir görüntüye sahibim gibi bir algı söz konusudur. Bu yüzden çoğu zaman bu kişiler, düşük kalorili diyetlere başvurmaktadır. Bu nokta da almanız gereken enerjiye yönelik bir program ileri ki yaşlarınızda oldukça önemlidir.

Peki düşük kalorili diyetler bizi sonuca ulaştırır mı ve sağlıklı mı, yağ oranının optimum seviyeden az olması ne gibi problemlere yol açar?
• Yağ dokusundaki azalmaya bağlı; cilt kuruluğu, saç dökülmesi, soğuğa intolerans,
• Merkezi Sinir Sistemine etkisi ile başağrısı,konstrasyon güçlüğü, yorgunluk, uyuşukluk vb…
• Anemi,
• Besin yetersizliğinden dolayı; B grubu vitamini, Ca, Fe, mineral yetersizliği,
• Su kaybı nedeniyle elektrolit dengesizliği,
• Kadınlar da regl döneminde düzensizlik,
• Kabızlık ve zamanla kilo vermeye dirençli bir metabolizmaya neden olabilir.

Dolaysısylanbelirtmeliyiz ki her besin öğesi sağlığımız için önemlidir. Medyadan edindiğimiz veya başkalarına iyi gelen diyeti uygulamak doğru değildir. Diyet bir yaşam tarzıdır ve süreci bu konuda uzman diyetisyenlerle ilerletmek en sağlıklı başlangıç olacaktır. Yaşamınız için atacağınız yeni adım için bizimle iletişime geçin.