Metabolik Nefes (Nefes Terapisi)

Metabolik Nefes (Nefes Terapisi)


Hücreler en çok oksijen ile beslenmeye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla yemek yemek kadar nefes almakta bir ihtiyaçtır. Yaşam nefes ile başlayıp nefes ile sona erer ve nefes ne kadar doğru alınırsa yaşamı o kadar olumlu etkiler. Bir dakika nefes alamadığınızı düşünün, bunun mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. İşte o yüzden hayatımızı ‘’Oksijen’’ elementine borçlu olduğumuzu en başta söyleyebiliriz.Oksijen, bildiğimiz gibi yeryüzünde bütün canlılara hayat veren ve en çok kullanılan bir elementtir. Bunu mekanik olarak şöyle açıklayabiliriz; besinlerimizin içerisinde yer alan şekeri parçalayarak enerjinin açığa çıkmasını sağlayan oksijen; kilo vermede doğru beslenme kadar önemlidir.

Doğum ve yaşam sürecinin en temel kavramı nefestir. En doğru nefesi bebekler almaktadır. 3 yaşından sonra oluşan korku, tedirginlik, endişe, acı ve daha birçok duygu durumu nefes almamızı olumsuz yönde etkilemektedir.Bu etkenlerle doğru nefes alamamak; adapte problemi, duygusal açlık, birçok sağlık sorunları gibi hayatımızı etkileyen olumsuzluklara neden olabilmekte.Vücutta yeterli oranda oksijen seviyesi olmadığında, anaerobik solunum gerçekleşir ve yeterli enerjiye ulaşılamaz. Dolayısıyla vücudumuza alınan besinlerin yakılamaması ile yağ depoları artar. Aslında, yağ yakım egzersizlerinin temeli, hücrelerimize gönderdiğimiz oksijen miktarının artması ile sağlanır. Örneğin; normal bir zamanda 1 dakika içerisinde alınan oksijen miktarı 7-8 litreyken, koştuğumuz zaman; bir dakika içinde aldığımız oksijen miktarı 35 litreden daha fazlasına yükselmiş olur. Anlayacağımız üzere bedenimizin tüm enerji ihtiyaçlarını karşılamada oksijen başlıca unsurdur. Vücudumuzda olması gerekenden fazla yağ depolanması; aldığımız besinlerin vücutta kullanmak için yeteri kadar oksijeni alamadığının göstergesi olabilir.

Beynin diğer organlara oranla daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Peki yeteri kadar oksijen alamazsak ne gibi durumlar olur?

• Zihinsel bulanıklık, adapte ve konstrasyon problemi,
• Sinir sistemi aksaklıkları,ruh hali değişiklikleri, öfke atakları,
• İşitme ve görme bozuklukları,
• Spor sırasında nefese bağlı dayanıksızlık,
• Tansiyon problemleri,
• Dolaşım problemleri,
• Bağışıklık sisteminde zayıflama görülebilir.

Bizler ne yazık ki nefesimizin %30 luk bir kısmını kullanıyoruz. Nefesin kısıtlanması bedende şifayı engelleyebilmekle; birçok rahatsızlığa neden olabilmektedir. Sadece nefes terapisi nefes almak hayat için umuda, sağlığa, mutluluğa, temiz bir ömür geçirmeye, mutlu olup mutlu etmeye ve hayattan alıp hayata vermeye yetiyor.

Akut gelişen dolaşım bozuklulukları kalbe giden oksijeni durdurup kalp krizine yol açtığı gibi, beyne giden oksijeni durdurarak; beyin kanamasına da neden olabilir. Bu yüzden doğru nefes, egzersiz ve doğru beslenme programınız ile kalbin yükünü hafifleterek daha dinç, daha aktif ve daha kaliteli bir yaşama adım atmış olabilirsiniz. Günlük besin alımınız kadar nefeste bedenin besin kaynağıdır. Doğru nefes alan ve nefesi açılan kişilerde oluşan değişikliklerin başında; başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan korunmaya yardımcı olması, duygu durumlarında denge, şifalanma, motivasyon ve iç huzur gibi birçok olumlu etki gözlenmektedir. Bu sürecin sizin kilo vermenizde ki kararlılığınızı, nefes egzersizleri ile yağ kaybını desteklediğini farkına varacaksınız. Ömrünüz sevgi ve doğru nefesten geçsin..