Pumpkin Bakımı (Bal Kabağı Bakımı )

Pumpkin Bakımı (Bal Kabağı Bakımı)


Kabakgiller familyasından olan balkabağı özellikle Asya ve Amerika’da çokça yetiştirilmekte ve tüketilmektedir.Karbonhidrat ve protein bileşimi ile besleyici bir meyve olan balkabağı yüksek miktarda vitamin ve mineral içeriğine de sahiptir. Potasyum,çinko,kalsiyum,fosfor ve magnezyum içermesinin yanında önemli miktarda A vitamini C vitamini ve E vitaminlerini de içermektedir. Bal kabağı son dönemlerin en popüler cilt bakımı olan Pumkin Bakımı ismiyle dahada ün kazanmıştır. Pumpkin Bakımı içeriğinde Tarçın,Yeşil çay, C vitamini A vitamini ve E vitamini bulunmaktadır.Pumpking Bakımı ile cilt derinlemesine temizlenir,siyah noktalardan arındırılır,nem kazanır.

Beta karoten bulundurması sonucunda cildin yenilenmesine katkı sağlamaktadır.
Ciltte bulunan lekeleri giderir.
İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde ciltteki siyah noktalar ve sivilceler ile savaşırken bir yandan da ciltteki sivilceleri tedavi ettiği bilinmektedir.
Yaşlanma etkilerini geciktirmektedir.
Serbest radikallerden cildimizin korur.
Ölü hücrelerden cildimizin arınarak pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır.
Güneş ışınlarından zarar gören cildimizin onarılmasını sağlar.
İçeriğinde ki çinko ile yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
Yaşlanma sürecini yavaşlatan A vitamini ile cildin kolajen üretimini artırır, elastikiyetini yeniden kazanmasına yardımcı olur.
Gelin şimdi Pumpkin Bakımı içerisinde ki Tarçın,Yeşil çay, C vitamini A vitamini ve E vitamini inceleyelim.

Pumpkin Bakımı Tarçın

Defnegiller ailesinden olan tarçın çeşitli ağaç türlerinin kabuk içlerinden elde edilmektedir. Bir baharat türü olan tarçın M.Ö. 2000’li yıllarda baharat ticareti aracılığıyla dünyanın pek çok yerinde kullanılmış ve günümüzde hala yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Kalın kabuklu ve yaprak dökmeyen bir ağaçtan elde edilen tarçının hasadı için ağacın kabuğu ve yaprakları kullanılır. Genellikle tatlılarda kullanılsa da çay gibi pek çok içeceğin içinde de tüketilebilen tarçının sağlık açısından pek çok faydası mevcuttur.

Bu yazıda tarçının cilt sağlığı ve bakımı için faydalarını ele alacağız. İbn-i Sina, el-Kânûnfî’t-Tıbb adlı eserinde tarçın için Mercimek gibi olan benlere, kızartı ve çillere Temreşeklindeki yaralara iyi geldiğini söylemiştir.Tarçının çok iyi bir antioksidan olduğu kanıtlanmış bu sebepten serbest radikallerin verdiği zararı azalttığı, yaşlanma sürecini yavaşlattığı bilinmektedir. Antibiyotik özellikleri sayesinde cildi iritasyonlardan, kızarıklıklardan, alerjik reaksiyonlardan ve enfeksiyonlardan korur. Tarçın, ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasına yardımcı olur. Böylelikle cilde parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Mantar önleyici ve antibakteriyel özelliği sayesinde cildin iyileşme sürecini arttırmaya yardımcı olur.Bunun yanı sıra sivilce ve siyah noktaların yok olmasında da yardımcıdır.

Kollajen vücudumuzun en önemli yapısal proteinlerinden biridir, cildimizin dayanıklılığını, yaşam süresini ve pürüzsüzlüğünü sağlar. Tarçının vücutta kollajen üretimini geliştirdiği bulunmuştur.

Pumpkin Bakımı - Yeşil Çay

Dünyada yaygın olarak kullanılan son zamanlarda oldukça popüler bir gıda olan bir diğer adı REEN TEA diye bilinen yeşil çay Camelliasimensis adlı bitkinin yapraklarından elde edilir. Yapraklar toplandıktan hemen sonra kavrulur ve hızlı bir şekilde kurutulurlar. Güçlü bir antioksidan aktiviteye sahip birçok polifenol içeren yeşil çay ile yapılan klinik çalışmalar kimyasal kanserojen ve UV kaynaklı cilt kanseri modellerinde yeşil çayın topikal uygulaması veya oral tüketimi ile, kötü huylu hücrelerin inhibisyonuna neden olduğunu göstermiştir.

Araştırmalar ayrıca yeşil çay ekstraktının da antiinflamatuar aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Yeşil çayın bu antiinflamatuar ve cilt kanseri önleyici etkilerinin polifenolik bileşenleri nedeniyle olduğu tespit edildi. Bu biyolojik etkilerden sorumlu yeşil çayın en büyük ve en önleyici bileşeni epigallokatechin-3-gallattır (EGCG). Yeşil çayın deri üzerinde belgelenmiş olumlu etkilerine dayanarak, birçok farmasötik ve kozmetik şirket cilt bakım ürünlerini yeşil çay ekstreleri ile desteklemektedir. Yeşil çay ekstreleri, yaşlanan cildi tedavi etmek için topikal cilt bakım preparatlarındaki bileşenler olarak popülerlik kazanmıştır. İçeriğindeki zengin E ve C vitaminleri sayesinde cilt ve saç sağlığında oldukça etkili olan yeşil çay besleyici özelliğe sahiptir. Cildi besleyerek kırışık oluşumunu engeller ve yaşlanmaya karşı oldukça etkilidir. Ciltteki kırışıkları önlemesinin yanı sıra mikroplara karşı savaş açar ve siyah nokta oluşumunu engeller.

Pumpkin Bakımı - A Vitamini

A vitamininin en öncül maddesi olan beta karoten vücudumuzda provitamin şeklinde karaciğerde depolanır ve ihtiyaç duyulduğu zaman A vitaminine dönüşmektedir. Balkabağında beta karotenin yüksek miktarda bulunduğu bilinmektedir. Vücudumuz A vitaminini üretemez bu sebeple A vitaminine olan ihtiyacımız dahada artar. A vitamini özellikle cildinizin sağlığı açısından çok önemli bir rol oynar. Kanserli deri hücrelerinin büyümesini engelleyerek, cilde, güneş radyasyonuna karşı ihtiyaç duyduğu korumayı sağlar. Buna ek olarak, cildinize, nem ve elastikiyet aşılayarak sivilce, sedef hastalığı gibi problemler söz konusu olduğunda yardımcı olur. Antioksidan özelliği bulunan beta karoten, insan bünyesindeki zararlı radikaller ile savaşır, Cildin nem oranını dengeleyerek, özellikle kuru cilt yapısına sahip olanların ihtiyacı olan neme kavuşmasına yardımcı olur.